Wykład pt. „Wewnętrzne życie króla mokradeł – czyli o chorobach pasożytniczych łosi w Polsce”

Nagroda „Naukowiec Przyszłości” – nominacje
8 lutego 2021
Udział pracowników Instytutu w posiedzeniu Senackiej Komisji Środowiskowej
10 lutego 2021

W dniu 1.02.2021 roku

lek. wet. Katarzyna Filip-Hutsch z Instytutu Parazytologii im. Witolda Stefańskiego PAN w Warszawie wygłosiła wykład pt. „Wewnętrzne życie króla mokradeł – czyli o chorobach pasożytniczych łosi w Polsce”.

Pomysłodawcami i organizatorami spotkania byli członkowie Sekcji One Health Koła Naukowego Medyków Weterynaryjnych SGGW.

Lek. wet. Katarzyna Filip-Hutsch przedstawiła słuchaczom wyniki swoich badań, dotyczące epidemiologii i patologii inwazji pasożytniczych łosi. Prelegentka zwróciła szczególną uwagę na zarażenie łosi przywrą Parafasciolpsis fasciolaemorpha, która lokalizuje się głownie w wątrobie i dwunastnicy, a zmiany intensywność zmian anatomo i histopatologicznych nasila się wraz ze wzrostem intensywności inwazji. Przedstawiła nie tylko obraz kliniczny zarażenia ale również model zmian anatomopatologicznych zarażenia na podstawie zmian histopatologicznych.

Drugim pasożytem niezwykle niebezpiecznym dla łosi jest nicień Elaphostrongylus cervi, pasożyt lokalizujący się w tkance łącznej międzymięśniowej i ośrodkowego układzie nerwowym zwierząt. Jego chorobotwórczość zależy od lokalizacji w organizmie zwierzęcia. W wyniku migracji larw w układzie oddechowym jeleni rozwijają się procesy zapalne oskrzeli i płuc. W przypadku, gdy miejscem lokalizacji jest ośrodkowy układ nerwowy, zwierzęta wykazują kliniczne objawy nerwowe.

Spotkanie miało formę webinaru i cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony studentów i naukowców.