XXIV Festiwal Nauki – podsumowanie

II Ogólnopolska Przyrodnicza Konferencja Naukowa „Mater naturae”
14 grudnia 2020
Deklaracja dyrektorów instytutów PAN w sprawie szczepień przeciwko COVID-19
14 stycznia 2021

Zgodnie z wieloletnią tradycją

pracownicy Instytutu brali czynny udział w tegorocznym XXIV Festiwalu Nauki, który odbył się w dniu 25.09.2020 r. Ze względu na pandemię wywołaną przez wirus SARS-CoV-2 tegoroczne zajęcia odbyły się w formie nagrania. Organizatorkami lekcji „Biologia: jakie to proste, czyli co powinieneś wiedzieć o swojej komórce i jej spotkaniu z wirusem” były dr inż. Katarzyna Basałaj oraz mgr Sylwia Grzelak.

Wieloletnim koordynatorem Festiwalu z ramienia Instytutu jest dr inż. Emilia Włóka.

Lekcja składała się z teoretycznego wprowadzenia słuchaczy w tematykę zagadnień oraz z części pokazowej. Zajęcia poszerzyły wiedzę dzieci z zakresu biochemii, biologii molekularnej, biotechnologii oraz mikrobiologii. Uczestnicy poznali budowę, organizację  komórki oraz procesy w niej zachodzące. Zaprezentowano budowę jądra komórkowego, DNA, wyjaśniono pojęcie kodonu. Przedstawiono budowę wirusa, sposoby zarażania się tymi patogenami, objawy infekcji oraz jak chronić się przed zakażeniem wirusami. W części pokazowej zaprezentowano świecące komórki bakterii oraz jak wybarwić jądra komórkowe komórek nabłonkowych pobranych z wewnętrznej części policzka. Dopełnieniem zajęć były linki do materiałów dodatkowych (animacja procesu translacji, szablon do złożenia helisy DNA oraz zagadka: rozszyfrowanie zakodowanego białka). 

Uczestnikami zajęć byli uczniowie klas IV-VI. W Festiwalu organizowanym przez Instytut uczestniczyło 85 osób. Film dostępny jest na kanałach YouTube Festiwalu Nauki w Warszawie (link) oraz Instytutu Parazytologii PAN (link).