XXIII Festiwalu Nauki w Instytucie Parazytologii

Jubileuszowy XXV Zjazd Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego
30 października 2019
Mgr Aleksandra Cybulska laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2019 w kategorii: Naukowiec przyszłości.
6 listopada 2019

Zgodnie z wieloletnią tradycją pracownicy Instytutu Parazytologii prezentowali swoją wiedzę podczas tegorocznego XXIII Festiwalu Nauki. W ramach Festiwalu w dniu 27.09.2019 r. przeprowadzono warsztaty „Biologia: jakie to proste, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o swojej komórce”.

Warsztaty składały się z dwóch części: pierwsza to teoretyczne wprowadzenie słuchaczy w tematykę zagadnień, część druga to zajęcia praktyczne. Warsztaty poszerzyły wiedzę dzieci z zakresu biochemii, biologii molekularnej, biotechnologii oraz mikrobiologii. Uczestnicy poznali budowę i organizację komórki oraz procesy w niej zachodzące. Podczas zajęć praktycznych uczniowie samodzielnie wykonali preparaty z własnych komórek nabłonkowych, oglądali pod mikroskopem ich wybarwione jądra, ponadto oglądali świecące komórki bakterii, własnoręcznie zastosowali techniki wykorzystywane na co dzień w laboratoriach, a w formie zabawy zbudowali kolorowy model DNA. Każdy uczestnik otrzymał długopis, przypinki i zakładki z logo Festiwalu.

Organizatorami zajęć byli: dr inż. Agnieszka Wesołowska, mgr inż. Alicja Sielicka, mgr Sylwia Grzelak, mgr Anna Myczka, mgr inż. Przemysław Wilkowski. Zajęcia odbyły się przy wsparciu mgr Aleksandry Kornackiej. Wieloletnim koordynatorem Festiwalu z ramienia Instytutu jest dr inż. Emilia Włóka. Uczestnikami zajęć byli uczniowie klas V-VI. W Festiwalu organizowanym przez Instytut uczestniczyło 71 osób.